A fűtésszámla csökkentése
Sokat lehet ma hallani a fűtés korszerűsítéséről.
Valóban időszerű kérdés, mert a jelenleg energiaárak és a környezetünk védelem miatt szükség van rá.
A gáz ára egyre magasabb, viszont akár 10-25% al is csökkenthetjük a gázszámlát egyszeri néhány tizezer forintos beruházással!
Az ötlet: gázporlasztás!
A lakások jó részében ma is gázzal fűtenek mert régebben még viszonylag olcsó energiaforrás volt. Mi most ezen olvasóinkhoz szólunk, nekik mutatunk be egy olyan technológiát, amely, használatável csökkenthető az azonos hőmennyiséghez tartozó gázfogyasztás.
Tudjuk azt hogy a gázvezetékben érkező gáz, nem ideális gáz, egymáshoz tapadt gázmolekulákat tartalmaz. Ma már ismerjük azt a tényt is, hogy nagyon erős mágneses térben a szénhidrogén (pl. a fűtésre használt földgáz) mánesezhető.
Ez az ismeret a kulcsa az alacsonyabb gázszámlának. A mai korszerű technikának köszönhetően létezik egy olyan erős mágneses készükék, amely belsejében, ha keresztűl áramoltatjuk a gázt, annak minden elemi részét azonos polaritásúra fogja mágnesezni. Azok taszítani fogják egymást, akkor megszűnik az összetapadás, minden részecske elegendő oxigénhez fog jutni az égéstőtérben, ezért az égés szinte tökéletes lesz. A beépítés azonban nem jelent megtakarítást, csak szakember által végzett beszabályozással együtt!
A tökéletesebb égés eredménye, hogy a kazán (cirko) úgy fog viselkedni, mintha megnőne a hatásfoka, hiszen azonos mennyiségű hőt lényegesen akár 20%-kal kevesebb gáz eltüzelésével is elő tud állítani. Ehhez viszont az szükséges, hogy a mágneses készüléket az égőfejhez a lehető legközelebb építse (szabályozza) be a szakember.
A tökéletesebb égéssel nem csak pénzt sórolunk meg, hanem a környezetet is védjük, mert kevesebb elégetlen szénhidrogén, füstgáz, és szénmonoxid jut a levegőbe.
Megtérülés
Nem ritka, hogy egy háztartás több mint 150 000 forintot költ gázszámlára évente. így a látszólag elenyésző 10-15%, vagy akár 20%-os fogyasztáscsökkenés évente akár 30 000 forint megtakarítást is jelenthet. A beszabályzott 1/2" os mágnesgyűrű - 45kW fűtőteljesítmény alatt - beszereléssel együtt 35-40 ezer forintba kerül (jelenleg 28 000Ft+Áfa - a szerk), tehát gyakorlatilag egyetlen fűtési szezon alatt megtérülhet!
Az előbbiek alapján elmondhatjuk, hogy ez a technológia alternatívája vagy kiegészítője lehet az eddig ismert fűtés korszerűsítésnek. (hőkamerás mérés -a szerk)
Aki már belevágott valamilyen falszigetelésbe, vagy lecserélte kazánját, az is alkalmazhatja, hiszen számukra is további megtakarítást jelent ez a technológia.
Nagy előnye, hogy működő fűtési rendszerre is felszerelhető! További megtakarítás érhető el azzal , ha a fűtési rendszerüket vízkőmentesítjük. (www.vizkomentes.hu - szerk)
Vízkőmentes fűtéshálózat
A fűtési rendszerben fokozottan hátrányos a vízkő jelenléte, mert nemcsak a berendezéseink tönkremenetelét okozhatja, hanem a hőszigetelő tulajdonságából adódóan megakadályozza, hogy rendszerünk jó hatásfokkal üzemeljen.
Kiemelten gondolok most arra, hogy a radiátorok sem tudják leadni a rajtuk keresztűláramló hő nagy részét, mert a vízkő megakadályozza.
De problémát okoz a csővezetékben lerakódott vízkő is, mert a szűkebb csőkeresztmetszet legyőzéséhez nagyobb szivattyúteljesítmény szükséges. További probléma, hogy a kazánban a csövek vízkövesedése több tízezer forintos javítást igénylő lyukadásos hibáig vezethet.
Társasházakban hasonló probléma a hőcserélők vízkövesedése, mely megszüntetéséhez több napos leállás és vízkőoldó (sav) szükséges.
Létezik azonban környezetkímélő megoldás a vízkőmentesítésre, amely nem igényel sem vegyszereket, de még leállást sem, így akár működő rendszerre is felszerelhető.
Fizikai vízlágyítás
Hogyan lehet vegyszerek, adalékok nélkül lágyabb, esővízszerű csapviz? A válasz az, hogy ugyanazt a kezelést kapja meg a víz, amit az esőcseppek. A légkörben kicsapódott pára esőcseppé egyesül és a föld mágneses erővaonalainak sokaságán halad át, miközben a víz szerkezete kismértékben változik. Ez a mágneses erőtér mesterségesen is előállítható vízkezeléshez, ezen halad kersztűl a csapvíz, mely az esőhöz hasonlóan plusz energiával töltődik fel. Ekkor a szerkezete kismértékben módosul, ennek hatására megváltozik a viselkedése. A vízkövet, alkotó magnézium és kalcium-karbonátok szerkezete is változik. Ennek köszönhetően a kezelt vízből kiváló karbonátok nem tudnak megtapadni a felületen, és azt a víz magával sodorja.
Számos ipari alkalamzás bizonyítja, hogy a kezelt vízzel nemcsak megállítható a további vízkőkiválás, hanem a már kivált vízkő is visszaoldható. A vízkő így a rendszer egy alsó lassú áramlású (nagy keresztmetszetű) részében, iszapszarű állapotban gyűlik össze, ahonnan akár vízzel is eltávolítható. Nincs szükség se savazásra, se hosszadalmas leállásra. Mindez nem csak nagy üzembiztonságot jelent, de a savak által okozott környezeti károk is elkerülhetőek.
Felmerül a kérdés, hogy mindez megéri e? Csak arra kell gondolni, hogy mit jelent ez a biztonság, hogy nem kell leállni napokra fűtési szezonban a vízkő eltávolításához.
Nem beszélve arról, hogy mennyi energiát spórolhatunk meg a vízkőmentes rendszerrel és mennyit költöttünk eddig a vízkőoldó anyagokra. Ezekhez még hozzávehetjük azoknak a munkabérét, akik a vízkőmentesítést végzik, és hozzáadhatjuk a kockázatot is, hogy egy vízköves rendszernek nagyobb a meghibásodási kockázata.
Ha az eddig használt savak környezeti hatásait is megvizsgáljuk, akkor könnyen beláthatjuk, hogy az anyagilag és erkölcsileg is megéri ha ezzel a technológiával vízkőmentesíteni a fűtésrendszert.
(részlet Faragó József cíkkéből)